Wczesne zapalenie stawów, jeśli jest nieleczone, może w konsekwencji doprowadzić do wielu groźnych powikłań, w tym także do stałego inwalidztwa. Z upływem czasu może przybrać postać RZS, układowych chorób tkanki łącznej, które potocznie określane są jako toczeń i innych chorób. Schorzenia te mogą być przyczyną zbyt wczesnej śmierci. Prowadzić mogą bowiem do udaru mózgu czy zawału serca. Niestety, diagnoza wczesnego zapalenia stawów trwa nawet kilka lat.
Wczesna diagnostyka
Skuteczność leczenia zależy od tego kiedy zapalenia stawów zostanie wykryte. Właśnie dlatego tak istotna jest wczesna diagnostyka. Od momentu pojawienia się pierwszych objawów, w przeciągu trzech miesięcy powinno zostać podjęte leczenie. Takie są zalecenia Europejskiej Ligii Przeciwreumatycznej (EULAR).
Szybka diagnostyka i podjęcie skutecznego leczenia może pozwolić uniknąć poważnych konsekwencji i zapewnić możliwość prowadzenia aktywnego życia.
Niestety jedynie od 10 do 20 procent chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest właściwie zdiagnozowanych i w odpowiednim czasie (12 tygodni) włączonych w leczenie. Zazwyczaj na stwierdzenia występowania układowego toczenia rumieniowatego czeka się od 22 do 28 miesięcy. W przypadku zaś chorych na spondyloartropatię, diagnozuje się ich nawet po 5-18 latach.
Chorują ludzie młodzi
Choroby wczesnego zapalenia stawów wbrew powszechnym przekonaniom, najczęściej dotykają osoby znajdujące się w przedziale wiekowym od trzydziestego do pięćdziesiątego roku życia. Nie są więc wcale to ludzie starzy.
Po wystąpieniu pierwszych objawów należy zgłosić się do reumatologa w przeciągu 6 tygodni.
W praktyce jest najczęściej inaczej. Pacjenci w pierwszej kolejności kierowani są do neurologa. Mimo tego, że w Polsce funkcjonują specjalistyczne ośrodki przeznaczone do wczesnej diagnostyki zapalenia stawów i to tam powinni trafiać chorzy z początkowymi objawami zapalenia.
Kiedy należy udać się do specjalisty?
Ból i obrzęk stawów, pojawiający się mimo tego, że nie doszło do żadnych urazów, powinien być pierwszym sygnałem skłaniającym do zgłoszenia się do reumatologa. Ostrzegawcze światło powinno zapalić się także gdy po północy pojawiają się uciążliwe bóle kręgosłupa, ustępujące dopiero gdy się rozruszamy.