Jesteś tutaj
Strona główna > Moda > Ubranka z bawełny organicznej. Czy warto je kupić?

Ubranka z bawełny organicznej. Czy warto je kupić?

ubranka-z-bawelny-organicznej

Kwestia zakupu odpowiednich ubrań dla dziecka jest bardzo istotna dla zdrowia i komfortu dnia codziennego maluszka. Przyjęło się, że najlepszym wyborem dla dziecka jest odzież z bawełny. Jest przewiewna, wygodna, w ładnych kolorach. Obok ubrań ze zwykłej bawełny w sklepach pojawiły się droższe ubranka z bawełny ekologicznej. Sprawdźmy, czym się wyróżniają i czy warto je kupić?

Bawełna jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji ubrań. Przemysł odzieżowy chętnie sięga po bawełnę, bo jest powszechnie dostępna, dobrze się nosi, można ją farbować na przeróżne kolory. Masowa uprawa bawełny ma jednak swoją cenę. By sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na ten surowiec konwencjonalne plantacje bawełny nie stronią od agresywnych nawozów, często nadużywają środków ochrony roślin. Alternatywą dla tradycyjnej bawełny jest bawełna organiczna.

Zdrowa bawełna organiczna

Uprawa bawełny organicznej jest poddawana ścisłej kontroli. Na polach uprawnych nie używa się pestycydów, ani żadnych innych środków chemicznych. Cały proces przebiega bez sztucznych wspomagaczy. Dotyczy to też przerabiania bawełny na włókno i sposobu barwienia. Oznacza to, że w gotowej tkaninie nie znajdziemy żadnych śladów chemii, co niestety często ma miejsce w zwykłych ubrankach z konwencjonalnej bawełny i nierzadko prowadzi do podrażnień skóry zwłaszcza u najmłodszych dzieci. Rodzice czasami zupełnie nie wiążą stanu poirytowania, kłopotów ze snem czy pobudzenia maluszka ze sposobem produkcji odzieży. Niestety nawet kilkakrotne pranie nie usunie z włókien szkodliwych substancji.

Zwłaszcza w przypadku najmniejszych dzieci, których system nerwowy jest wrażliwy na nadmiar bodźców, a skóra często reaguje wysypką czy zaczerwienieniem dobrze jest zadbać o komfort maluszków. Ubranka z bawełny organicznej to dobry wybór. Wyższa cena jest uzasadniona, podobnie, jak w przypadku ekologicznej żywności, innym sposobem produkcji i wyższymi standardami pracy. Warto podkreślić, że na plantacjach bawełny organicznej pracownicy są odpowiednio wynagradzani i traktowani.

Co kupić z bawełny organicznej?

Taki sposób wytwarzania na też wpływ na jakość bawełny. Tkanina z bawełny ekologicznej jest bardziej wytrzymała, elastyczna, włókna są mocne. Takie ubranka spokojnie można również wykorzystać przy kolejnym dziecku, bo nie tracą kolorów ani fasonu, nie przecierają się. Asortyment odzieży z bawełny organicznej jest spory. Dotyczy to przede wszystkim ubranek dla dzieci do 2 lat. Znajdziemy tu bieliznę niemowlęcą, body, spodenki, koszulki i bluzki, a także urocze sukienki. Odzież jest wykonana bardzo starannie, ładnie wykończona w delikatnych, pastelowych kolorach, w których dzieci też po prostu prześlicznie wyglądają.

Żywność ekologiczna podbiła serca rodaków. Wielu z nas przywiązuje wagę do tego, co je i skąd pochodzą produkty do kuchni. Podobne nawyki warto wprowadzić w przypadku odzieży. Wyższe jakościowo produkty przekładają się w prosty sposób na komfort życia, lepsze samopoczucie i zdrowie.

Dodaj komentarz

Top