Jesteś tutaj
Strona główna > Prezenty > Tradycje Świąteczne

Tradycje Świąteczne

kartka-swiateczna

W Polsce Święta Bożonarodzeniowe są obchodzone bardzo szykownie, radośnie, tradycyjnie. Polacy lubią ten magiczny czas przygotowań i świętowania. Ostatnie tygodnie roku są spędzane w rodzinnym gronie, wszyscy zjeżdżają się do rodzinnych miast, domów, aby wspólnie spędzić Święta i Sylwestra. Z Polskimi  Świętami wiąże się szereg tradycji, które różnią się też między regionami kraju. Są jednak pewne wspólne i niezmienne elementy.

Świąteczna kuchnia

Przepyszne potrawy, których musi być 12 na świątecznym stole, to nieodłączny aspekt Bożego Narodzenia. Wraz z pojawianiem się pierwszej gwiazdki na niebie w wigilijny wieczór cała rodzina odmawia modlitwę, dzieli się opłatkiem, składa sobie życzenia i zasiada do kolacji. Wigilijne potrawy to prawdziwe smakołyki. W różnych regionach Polski potrawy nieco się różnią, jednak wszędzie są to dania postne. Króluje barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą, karp, śledź, kapusta z grzybami, kompot z suszonych owoców, makowiec i wiele innych dań. Kolacja zawsze jest przygotowywana jeszcze parę dni przed wigilią. Dom wypełnia się apetycznymi zapachami, wokół kuchni w tym czasie koncentruje się rodzinne życie.

Choinka i kolędy

W dzień przed Świętami do domu przynosimy choinkę, czyli pachnący świerk. Ubieranie choinki to tradycja wywodząca się z Niemiec, jednak bardzo szybko przyjęła się w całym naszym kraju. Współcześnie, nie wszyscy ubierają żywe drzewko, czasami jest ono sztuczne, może być też tylko bukiet z gałązek świerku lub sosny, albo inne nowoczesne ozdoby. Migoczące światełka, kolorowe bombki, świecące łańcuchy, aniołki – to właśnie piękne drobiazgi, którymi przyozdabia się drzewko. A pod choinką, oczywiście, prezenty dla całej rodziny. Przy świątecznym stole i choince śpiewamy kolędy. Polskie kolędy to piękna i unikatowa tradycja, o której nie powinno się zapominać. Wspólne śpiewanie i rozmowy jednoczą i zacieśniają rodzinne więzi.

Świąteczna kartka

Również piękną i powoli zanikającą (niestety) tradycją, jest wysyłanie świątecznych kartek. W dobie sieci komórkowych i szybkiego internetu, życzenia świąteczne wysyłamy drogą elektroniczną. Oczywiście, nie ma w tym nic złego, jednak kartka świąteczna to symbol tradycji. Pięknie wykonana kartka, a właśnie takie znajdziemy w sieci na www.kartkaswiateczna.pl, z życzeniami prosto z serca, wypisanymi lub podpisanymi ręcznie przez bliską osobę, to dowód pamięci i troski o bliskich. Aby wysłać smsa lub maila nie musimy się zbytnio fatygować, wystarczy znaleźć śmieszny wierszyk w internecie i go skopiować, żeby było wygodnie i szybko odznaczamy parę numerów telefonu i masowo wysyłamy do całej grupy znajomych. Kartkę trzeba wybrać, kupić, wypisać, wysłać pocztą, i to właśnie jest dowód pamięci i serdecznych życzeń świątecznych. Trzeba pielęgnować polskie tradycję, ponieważ właśnie one czynią nas wyjątkowymi.

Dodaj komentarz

Top