Jesteś tutaj
Strona główna > Podróże > Nawadnianie organizmu podczas wakacji i nie tylko

Nawadnianie organizmu podczas wakacji i nie tylko

Codzienne nawadnianie organizmu to podstawa. Każdy powinien pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej dawki płynów w trakcie dnia. Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, temperatura z dnia na dzień jest coraz wyższa, przybywa upalnych dni, nie możemy zapominać o wodzie lub innych napojach. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko można się odwodnić, szczególnie, kiedy aktywnie spędzamy czas na wakacyjnej wycieczce.

Niezbędna woda

Rola wody w organizmie jest niezwykle istotna – to podstawowy budulec ludzkiego ciała, znajdziemy ją w tkankach, narządach, płynach ustrojowych, 80% naszego mózgu składa się właśnie z wody. Jest potrzebna w procesach metabolicznych i transporcie składników odżywczych oraz tlenu. Jak widzimy, odwodnienie może poważnie zaszkodzić naszej kondycji zdrowotnej. Będąc w wakacyjnej podróży zawsze powinniśmy zadbać o zapas wody lub innych płynów. Szczególnie trzeba być wyczulonym na dzieci, które często zapominają o uczuciu pragnienia. Jeżeli maluch jedzie rowerem, biega lub spaceruje w upalny dzień, bardzo szybko traci wodę. Ile pić wody dziennie? Minimalna dawka przyjmowanych płynów w trakcie dnia dla małych dzieci to od 1 – 1,5 litra, starsze dzieciaki powinny pić więcej ok 2 litrów, podobnie jak kobiety, dla których dawka zwiększa się podczas ciąży do 2,3 litra. Dorosły mężczyzna wypijać powinien co najmniej 2,5 litra płynów.

Woda i inne napoje

Dzisiaj nie mamy większego problemu ze zdobyciem wody czy innych napojów. Większość mieszkańców Europy ma bieżącą wodę i dostęp do różnego rodzaju napitków. Wybredne często bywają dzieci, które nie zawsze chcą pić samą wodę, smakują im słodkie i gazowane napoje. Pamiętajmy, że musimy zapewnić odpowiednią dawkę wody w organizmie dziecka, a słodkie napoje to też nawadnianie. Najważniejsze to ugasić pragnienie, a na wesołej rodzinnej wycieczce dzieci lubią spożywać dobre rzeczy, jak lody i inne słodkości. Dorośli też nie powinni się obawiać innych napojów, w rozsądnych ilościach będą dobrym urozmaiceniem. Trzeba zachować ostrożność w dalekich podróżach do krajów dla nas egzotycznych, położonych w Afryce lub Azji. Tam woda zawiera bakterie, które zaburzają funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. na takich wczasach spożywać należy tylko wodę i napoje butelkowane, kupowane najlepiej  w większych marketach.

Rodzinne wakacje mogą być wspaniałą przygodą, wspólnym odpoczynkiem, ale tylko wtedy, gdy zadbamy o bezpieczeństwo całej rodziny, nawadnianie organizmu to jeden z podstawowych kroków. Nie bagatelizujmy tak podstawowych zasad, jak picie wody oraz innych napojów. Poza tym przyjmowanie nieco więcej niż zalecana dzienna dawka wody poprawia nasze samopoczucie i korzystnie wpływa na wygląd. Pijmy więc wodę przez cały rok!

Dodaj komentarz

Top