Jesteś tutaj
Strona główna > Offtopic > Jak rozpoznać oryginalną porcelanę od podróbki

Jak rozpoznać oryginalną porcelanę od podróbki

Two porcelain, decorative cups and sugar-bowl on isolated white background.Horizontal view.

Serwis kuchenny i akcesoria wykonane z porcelany kojarzą się z prestiżem, kulturą i elegancją, w wyniku czego są drogie i wartościowe. Zdarza się jednak, że producenci tworzący wyroby z substancji podobnej do porcelany, podają je jako oryginał i sprzedają po wysokiej cenie. By uchronić się przed kupnem falsyfikatu, warto wiedzieć jak odróżnić podróbkę od oryginału.

Substancje porcelanowo podobne

Producenci serwisów i akcesoriów porcelanowo-podobnych najczęściej wykorzystują trzy substancje, które mają udawać prawdziwą, oryginalną porcelaną: procelit, fajans i kamionkę.

Porcelit jest formą ceramiki charakteryzują się białą, kremową, szlifowaną i nieprześwitującą formą. Wytwarzany ze skaleń i kwarcu, czyli niskojakościowych materiałów. Uformowane produkty są wypalane w temperaturze 13250C, dzięki czemu są twarde, wytrzymałe i nieprzesiąkające.

Fajans to rodzaje ceramiki bardzo podobnej do porcelany, jednak wytwarzanej z kaolinu. Wypalany w temperaturze 10000C, posiada odcienie od białego do jasnokremowe.

Kamionka również jest rodzajem ceramiki, wytwarzanej z glinu z dodatkiem szamotu lub piasku kwarcowego. Materiał pokrywany jest solą kuchenną lub innym sproszkowanym minerałem, w celu uzyskania podkreślenia barw produktu.

Każda z wymienionych substancji jest bardzo podobna do porcelany, więc by móc odróżnić podróbkę od oryginału warto znać kilka zasad.

Cechy oryginalnej porcelany

Oryginalna porcelana oznakowana jest za pomocą sygnatury. Kolekcjonerzy doskonale znają historię oznakowania i w łatwy sposób dostrzegą szczegóły różniące oryginał od podróbki. Warto zatem poznać sygnatury porcelanowych wyrobów. Drugą metodą jest umiejętność rozróżnienia porcelany od innych materiałów. Przed dokonaniem zakupu warto wpierw poznać cechy charakterystyczne substancji porcelanowo-podobnych.

Serwis z porcelany jest nie tylko piękny, ale również drogi. Zdarza się, że producenci wyrobów porcelanowo-podobnych oferują swoje produkty, jako towar z porcelany i sprzedają laikom i amatorom.

By nie dać się oszukać, warto wiedzieć jak odróżnić oryginalną porcelanę od podróbki. W sklepie internetowym porcelana 24 fachowcy udzielają odpowiednich porad, a także oferują oryginalną i wysokojakościową porcelanę.

Dodaj komentarz

Top