Jesteś tutaj
Strona główna > Prezenty > Jak skutecznie przepraszać? O trudnej sztuce przeprosin

Jak skutecznie przepraszać? O trudnej sztuce przeprosin

czekoladowy-bukiet

Słowo „przepraszam” jest chyba jednym z najsilniejszych w kontaktach z innymi osobami. Dzięki niemu można wyrazić swoją skruchę i naprawić szkodę naprawdę niewielkim nakładem, a przy tym również zapobiec dalszemu rozwijaniu się kłopotliwej sprawy. Ważne jest jednak to, jak przepraszamy, aby przeprosiny były mądre i dojrzałe.

Przepraszamy zarówno swoich bliskich, jak i także osoby, z którymi nie wchodzimy w głębsze kontakty, na przykład przy nieumyślnym potrąceniu na zakupach. W tym pierwszym przypadku przeprosiny są jednak znacznie trudniejsze, zwłaszcza wtedy, gdy zdajemy sobie sprawę z własnej, często zawinionej winy. W związku z tym samo wypowiedzenie słowa „przepraszam” staje się znacznie trudniejsze.

 

O czym pamiętać przy przepraszaniu?

Najczęściej przeprosiny są przyjmowane przez osobę, której wyrządziło się krzywdę. Zdarza się jednak i tak, że nie są one odczytane jako szczere i mogą jeszcze bardziej zaognić sytuację. Należy wobec tego wiedzieć, jak postępować, aby przeprosiny odniosły oczekiwane skutki.

Przede wszystkim warto wczuć się w sytuację drugiej osoby, którą chce się przeprosić – empatia jest tutaj bardzo ważna. Podczas przeprosin warto wobec tego wspomnieć o tym, że wiemy, że drugiej osobie jest przykro z powodu tego, co się wydarzyło. Także warto podkreślić swoje intencje, wskazać, na to, że wyrządzona krzywda nie była zamierzona.

Warto również pamiętać o tym że przeprosiny nie powinny być wymuszone, na przykład wtedy, gdy wina rzeczywiście nie stoi po stronie osoby, od której oczekuje się przeprosin. W takiej sytuacji lepiej postarać się umówić sytuację i przedstawić ją ze swojej perspektywy. Także nie należy przepraszać „na odczepnego”, ponieważ druga osoba może wtedy poczuć się zlekceważona.

 

Słodkie przeprosiny z upominkiem

Wtedy, gdy chcesz dodać sobie odwagi podczas przeprosin i jednocześnie sprawić przepraszanej osobie przyjemność, pomyśl o małym upominku. Mogą być to kwiaty, gdy przepraszasz kobietę, może być to również droga biżuteria. Uniwersalnym pomysłem są jednak słodycze – czekoladki, bombonierki, własnoręcznie upieczone ciasteczka czy cukierki to tylko kilka propozycji.

Oczywiście, możesz udać się do sklepu i zakupić czekoladę lub bombonierkę, ale wtedy, gdy chodzi o wyjątkowy upominek, w takim przypadku warto zdecydować się na wybranie czegoś innego niż tylko tradycyjne słodycze. W sprzedaży można znaleźć również specjalne słodycze przeznaczone jako upominki na przeprosiny. Zawierają nie tylko wyśmienite słodycze, ale również mają specjalne opakowania, na przykład z tekstami „Przepraszam” czy „Wybacz mi”. W sprzedaży dostępne są także czekoladowe telegramy z takimi napisami.

Jeżeli szukasz prezentów na przeprosiny, zajrzyj do sklepu internetowego Chocorepublika, w którego asortymencie znajduje się pełna gama wyjątkowych czekoladek, także przygotowanych specjalnie na przeprosiny. Co więcej, można je spersonalizować, na przykład umieścić na opakowaniu życzenia czy zdjęcie. Zamówienia na upominki od ChocoRepublika można składać przez internet w sklepie on-line firmy.

Dodaj komentarz

Top