Oświadczyny to niezwykle istotny moment w życiu każdego mężczyzny, który oprócz radości wiąże się także ze stresem spowodowanym wyborem właściwego pierścionka zaręczynowego dla swojej ukochanej. Obecnie w sklepach znajdziemy szeroką gamę różnorodnych zdobień, dzięki czemu obrączki z brylantami czy złoty pierścionek bezproblemowo można dobrać do indywidualnych preferencji partnerki. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania tej szczególnej ozdoby kobiecej dłoni?
Pavé czy też może soliter, czyli na jaką ilość diamentów się zdecydować?
W przypadku pierścionków zaręczynowych właściwym wyborem jest soliter, czyli pojedynczy kamień, dzięki któremu zostanie podkreślona wyjątkowość i niepowtarzalność tego ważnego dla obojga parterów wydarzenia. Soliter może być przymocowany za pomocą czterech czy też sześciu łapek, ale obecnie można nawet kupić bezłapkowe oprawy, które są wygodniejsze i nie haczą o ubrania, ale jednocześnie trzeba liczyć się z pogorszoną brylantacją.
Wybierając solitera należy pamiętać, że kamień stanowi tutaj aż 80% wartości pierścionka, dlatego też zaleca się sprawdzić efekt Kupidyna u jubilera. Jeśli nie posiada on prześwietlarki, to lepiej kontynuować zakupy u innego specjalisty. Dopiero mając wybrany już brylant, możemy dopasować do niego pierścionek. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrance swojego serca kupić pierścionek zaręczynowy mający dziesiątki drobnych diamencików, które ułożone są jeden przy drugim, co również wygląda niezwykle efektownie.
Kupujesz pierścionek z brylantem? Sprawdź czy ma certyfikat
Nie należy kupować pierścionków z brylantem bez certyfikatu autentyczności. Jest on świadectwem potwierdzającym masę, czystość, barwę i szlif brylantu. Kupując pierścionek z brylantem powinniśmy mieć pewność co do próby kruszcu, parametrów kamieni a najlepiej też jego wycenę przez rzeczoznawcę. W przypadku małych diamencików wystarczyć nam powinno zaświadczenie od producenta. Jako, że zakup wartościowego pierścionka zaręczynowego jest niemałą inwestycją, zawsze warto oprzeć się na wiarygodnych źródłach.
Pierścionki zaręczynowe z brylantem – co powinniśmy wiedzieć o nich wiedzieć?
1. W jubilerstwie masa kamienia wyrażana jest w karatach metrycznych, a im więcej karatów, tym wyższa jest wartość diamentu i cena pierścionka. Jeden karat odpowiada 0,2 grama, a brylant jednokaratowy ma rozmiar około 6.5 mm.
2. Czystość kamienia określa wielkość skaz i inkluzji diamentu. Im jest ich mniej, tym większą ma on wartość, a ponadto można liczyć na atrakcyjniejszy efekt załamania światła. Brylanty bez skazy, czyli najwyższej klasy otrzymują oznaczenie FL. Z kolei wolne od inkluzji i mające mikroskopijne skazy IF, przy niewielkich inkluzjach obserwowalnych jedynie pod mikroskopem WS1 i WS2, a w przypadku małych inkluzji, niewidocznych dla oka spotyka się oznaczenie SI1 i SI1.
3. O świetlistości kamienia decyduje szlif, gdyż to właśnie na skutek fasetowania uzyskuje się efekt migotania w wyniku odbijającego się od brylantu światła. Surowy diament jest matowy i pozbawiony efektu brylancji.
4. Najwyżej klasy brylanty są czyste oraz bezbarwne i w skali barw otrzymują – D. Mniej wartościowe są brylanty zabarwione na żółto, brązowo czy szaro i maja klasę – Z.